Reklama

Kościół

Prośmy o kanonizację Prymasa Wyszyńskiego

Kard. Stefan Wyszyński z Obrazem Jasnogórskim

Instytut Prymasowski

Kard. Stefan Wyszyński z Obrazem Jasnogórskim

Szczególną modlitwę o rychłą kanonizację bł. Stefana kard. Wyszyńskiego i poznawanie jego rozważań społecznych inicjuje w tym roku Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana”.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Prymas Tysiąclecia od 2013 r. jest Patronem tego środowiska. Każdego 28. dnia miesiąca, w różnych regionach Polski, celebrowane będą Msze św. dziękczynne i o ogłoszenie go świętym, a także za naszą Ojczyznę i całe środowisko katolików świeckich. Tego dnia odbywać się też będą konferencje „Z bł. Stefanem kard. Wyszyńskim w nowy czas”. Pierwsze spotkanie już 28 stycznia w Warszawie pt. „Miłość i sprawiedliwość społeczna”.

Rozważania oparte będą na tekstach kard. Wyszyńskiego zawartych w książce „Miłość i sprawiedliwość społeczna”. Rozważane będą trzy zasady ogólne - dobra wspólnego, prymatu osoby i solidarności - stanowiące równocześnie podstawę uprawnień i obowiązków społecznych, uważanych przez bł. Prymasa za podstawowe w procesie kształtowania porządku społecznego.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Program regionalnych spotkań obejmuje Mszę świętą w intencji kanonizacji Prymasa Wyszyńskiego, konferencję z udziałem Anny Rastawickiej z Instytutu Prymasa Wyszyńskiego, świadka życia i posługi Błogosławionego oraz przedstawicieli Stowarzyszenia z rozważaniami dotyczącymi katolickiej nauki społecznej.

Reklama

Spotkania odbywać się będą każdego 28 dnia miesiąca - od stycznia do kwietnia - w czterech miejscach w Polsce: północ, południe, wschód, zachód. Spotkania mają charakter otwarty. Zaproszeni są na nie, nie tylko członkowie stowarzyszenia, ale również wszyscy, którzy chcą poznać i „spotkać się” z tym wielkim kapłanem i Polakiem.

Konferencje organizowane będą kolejno: 28 stycznia w Warszawie, 28 lutego w Lublinie, 28 marca w Koszalinie i 28 kwietnia we Włocławku. W ich trakcie rozważania społeczne dotyczyć będą: „Miłości i sprawiedliwości społecznej w rozumieniu Prymasa Wyszyńskiego. Praw i obowiązków człowieka”, „Dobra wspólnego”, „Prymatu osoby” i „Solidarności społecznej”.

Pierwsze spotkanie w Warszawie rozpocznie się o godz.15.00 w Sali Odczytowej Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi przy Krakowskim Przedmieściu 66. O godz. 19.00 w Bazylice Archikatedralnej św. Jana Chrzciciela odprawiona zostanie Msza św. o rychłą kanonizację kard. Stefana Wyszyńskiego.

23 i 24 maja Civitas zaprasza na pielgrzymkę na Jasną Górę, do miejsca szczególnie bliskiego ks. Prymasowi, gdzie zawierzał siebie, Kościół, Polskę i świat.

28 maja, w dzień liturgicznego wspomnienia Prymasa Wyszyńskiego, który jest także dniem śmierci błogosławionego, „Civitas Christiana” obchodzić będzie po raz pierwszy swoje święto patronalne. Spotkania i samo święto mają być okazją do szczególnej wdzięczności za życie Prymasa Tysiąclecia, jego służbę Kościołowi i narodowi oraz zachętą do modlitewnego błagania o ogłoszenie go świętym. Na ten dzień zaplanowano w całej Polsce Msze św. o kanonizację Prymasa oraz szereg różnych inicjatyw: projekcje filmowe, konferencje, pikniki, wystawy czy spotkania ze świadkami.

Reklama

Uwieńczeniem „nowego czasu z bł. Stefanem kard. Wyszyńskim” będzie propozycja pielgrzymki do Rzymu ze szczególną modlitwą w Bazylice Santa Maria in Trastevere na Zatybrzu (Matki Bożej na Zatybrzu), która była kościołem tytularnym (rzymskim kościołem) Prymasa Wyszyńskiego.

Misją Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” jest upowszechnianie moralnego i religijnego aspektu życia społecznego, gospodarczego i politycznego, opartego na chrześcijańskiej koncepcji człowieka i społeczeństwa.

W swej działalności organizacja podejmuje problematykę katolickiej nauki społecznej, formacji biblijnej oraz wartości kształtujących współczesne autorytety.

Kard. Stefan Wyszyński patronem organizacji jest od 2013 r. Jednym z centralnych elementów jego dziedzictwa jest nauczanie społeczne. Prymas był konsekwentnym promotorem praw człowieka: obrońcą wyzyskiwanych robotników w okresie kapitalizmu, jak i podstawowych wolności w czasach totalitaryzmu. Już w czasie studiów na KUL zajmował się polityką społeczną, nieobce mu były też kwestie wychowania oraz miejsce jakie Kościół winien zajmować w rzeczywistości publicznej. Obronił pracę doktorską poświęconą relacjom pomiędzy szkołą, Kościołem a państwem.

Prowadził Chrześcijański Uniwersytet Robotniczy, był asystentem kościelnym Chrześcijańskich Związków Zawodowych.

Opracował program odnowy życia religijnego, zawarty w idei Jasnogórskich Ślubów Narodu, a także w Wielkiej Nowennie przed 1000-leciem Chrztu Polski.

Nauczanie społeczne Prymasa Wyszyńskiego wyprzedzało epokę i nadal zachowuje aktualność.

Podziel się:

Oceń:

+10 -2
2025-01-20 14:01

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Dziękczynienie za beatyfikację

Renata Czerwińska

W toruńskiej parafii pw. Chrystusa Króla 2 października miało miejsce kolejne spotkanie w ramach diecezjalnego dziękczynienia za beatyfikację Prymasa Tysiąclecia.

Więcej ...

Wójt Soliny pisze do premiera. "Kto weźmie odpowiedzialność za tragedię?"

2025-05-16 12:06
Niedźwiedź brunatny

Adobe Stock

Niedźwiedź brunatny

Wójt Soliny wysłał do premiera petycję w sprawie redukcji populacji niedźwiedzi w Bieszczadach. Do wniosku dołączył ponad półtora tysiąca podpisów mieszkańców. Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska opracował propozycję zmiany przepisów i projekt, który może ruszyć jesienią.

Więcej ...

W Watykanie i w całym Rzymie trwają przygotowania do niedzielnej inauguracji pontyfikatu Leona XIV

2025-05-17 08:53

Adobe Stock

W Watykanie i w całym Rzymie trwają przygotowania do niedzielnej uroczystej mszy inaugurującej pontyfikat papieża Leona XIV, wybranego 8 maja. Oczekuje się, że udział w niej weźmie około 250 tysięcy osób i 200 oficjalnych delegacji. Msza na placu Świętego Piotra odbędzie się w dniu 105. urodzin Jana Pawła II.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do św. Rity

Wiara

Nowenna do św. Rity

Największa afera tej kampanii wyborczej

Wiadomości

Największa afera tej kampanii wyborczej

Czy kard. Ryś rozmawiał z papieżem Franciszkiem po jego...

W wolnej chwili

Czy kard. Ryś rozmawiał z papieżem Franciszkiem po jego...

Inauguracja pontyfikatu Leona XIV: przed Mszą papież...

Leon XIV

Inauguracja pontyfikatu Leona XIV: przed Mszą papież...

Znamy herb i dewizę Papieża Leona XIV

Leon XIV

Znamy herb i dewizę Papieża Leona XIV

Pierwsza nominacja biskupia nowego papieża

Leon XIV

Pierwsza nominacja biskupia nowego papieża

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Niezbędnik Katolika miej zawsze pod ręką

Wiara

Niezbędnik Katolika miej zawsze pod ręką

Egzorcyzm papieża Leona XIII

Wiara

Egzorcyzm papieża Leona XIII