Reklama

Kościół

Socjolog: księża stracili poczucie bezpieczeństwa, są obrażani, bici a nawet zabijani

Śp. ks. Grzegorz Dymek

Maciej Orman/Niedziela

Śp. ks. Grzegorz Dymek

Powodem rosnącej agresji wobec księży w Polsce jest trwająca wojna kulturowa, czy bezkarność w mediach, zwłaszcza społecznościowych - powiedział PAP socjolog z Uniwersytetu Warszawskiego prof. Krzysztof Koseła. Według eksperta "zjawisko agresji skierowanej wobec księży i miejsc kultu jest niepokojące przez to, że żyjemy w społeczeństwie, w którym nie ma konfliktu międzywyznaniowego".

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego (ISKK) przeprowadził badanie, które przedstawia opinie i doświadczenia księży diecezjalnych zapytanych o akty agresji wobec osób duchownych i wobec miejsc oraz obiektów kultu. Z raportu noszącego tytuł "Niebezpieczna misja?" wynika, że blisko 50 proc. księży, którzy odpowiedzieli na pytania kwestionariusza, doświadczyło agresji w ciągu ostatnich miesięcy; 41,6 proc. – doświadczyło szyderstw, gróźb i wyzwisk; 33,6 proc. badanych napisało o doświadczeniu agresji w internacie, zaś 3,9 proc. o fizycznej napaści.

Księża czują się jak zwierzyna łowna?

Socjolog prof. Krzysztof Koseła powiedział PAP, że z badania wynika, iż "w dzisiejszej Polsce księża diecezjalni stracili poczucie bezpieczeństwa i czują się jak zwierzyna łowna. Są obrażani, bici a zdarzyło się, że nawet zabijani".

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

"W czasach PRL-u było wiele powodów, żeby czuć się zagrożonym, jednak po 1989 r., w odnowionej Polsce wydawało się, że przemocowe ataki na duchowych nie będą się już powtarzać. Tymczasem okazało się, że aktywność duchownych jest działaniem wysokiego ryzyka" - ocenił. 

"Nie pamiętam, że zabito nauczyciela czy sprzedawcę; ofiary były wśród policjantów i żołnierzy, ale tam zdarzają się przypadki niewłaściwego obchodzenia się z bronią, niekiedy przez innego funkcjonariusza" 

- dodał.

Jakie są powody agresji?

Według eksperta, 

"zjawisko agresji skierowanej wobec księży i miejsc kultu jest niepokojące przez to, że żyjemy w społeczeństwie, w którym nie ma konfliktu międzywyznaniowego".

Podziel się cytatem

Reklama

Z badania ISKK wynika, że noszenie sutanny i koloratki obniża u duchownych poczucie bezpieczeństwa. "Czy chcielibyśmy, żeby na ulicach nie było umundurowanych policjantów, żołnierzy lub strażaków poświadczających ubiorem, że są takie służby w naszym społeczeństwie? Gdy fala przemocy nie zniknie, rzadkim widokiem będzie osoba w habicie lub sutannie" - stwierdził socjolog.

Zapytani w badaniu księża, gdzie widzą przyczyny tej agresji wskazali na trzy grupy czynników. W pierwszej kategorii jest upowszechniany przez media obraz osób duchownych jako niewiarygodnych, a nawet podejrzanych oraz poczucie anonimowości hejterów w sieci.

Liberalizm wrogiem chrześcijaństwa

Drugą grupą jest konflikt ideologiczny. 

"Wojna kulturowa chrześcijaństwa już nie ze scjentyzmem albo z socjalizmem, jak kilkadziesiąt lat wcześniej, lecz z liberalizmem, dla którego chrześcijaństwo jest wrogiem z powodu innego pojmowania należnej człowiekowi wolności. Kościoły nauczają, że wolność musi łączyć się z odpowiedzialnością, co jest odbierane jako zakazywanie wszystkiego, co daje życiu smak i radość. Księża są więc wrogami wolności, jakże ważnej dla liberalnego pojmowania świata"

Podziel się cytatem

 - wyjaśnił socjolog.

"Trzecią przyczyną agresji w ocenie badanych księży są urazy i krzywdy, których osoby świeckie doświadczyły ze strony duchownych. Do tego dochodzą akty seksualnych nadużyć" - zwrócił uwagę prof. Koseła.

Badanie opisane w raporcie ISKK nie odpowiada na pytanie, gdzie, w jakich częściach Polski najpowszechniej dochodzi do agresji wobec księży.

Gdzie najczęściej dochodzi do ataków na księży?

Socjolog powiedział, że "akty przemocy zdarzają się tam, gdzie lokalna wspólnota, miejscowa społeczność słabiej kontroluje zachowanie ludzi". 

"W naszym kraju to są terytoria, które dopiero po II wojnie światowej znalazły się w granicach polskiego państwa, tj. ziemie północne i zachodnie. Ponadto takimi miejscami są również duże miasta, w których duży odsetek mieszkańców mieszkańcy stanowi ludność napływowa. To sprawia, że mają poczucie wolności, w tym także do obrażania i stosowania przemocy" 

Podziel się cytatem

- stwierdził socjolog.

Podziel się:

Oceń:

+4 -3
2025-04-04 09:03

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Abp Wojda: Leon XIV łączy trzech ostatnich papieży

2025-05-18 13:42

ks. Marek Weresa / @VaticanNewsPL

Jest euforia wśród ludzi, że mamy takiego Papieża. Ja również ogromnie się cieszę – mówił Vatican News abp Tadeusz Wojda na Placu Świętego Piotra, po Mszy św. inaugurującej pontyfikat Papieża Leona XIV.

Więcej ...

Święty od trudnych spraw

Arkadiusz Bednarczyk

Nie ma tygodnia, żeby na Marianki, do Wieczernika, nie trafiło świadectwo cudu lub łaski za sprawą św. Stanisława Papczyńskiego.

Więcej ...

Wybory prezydenckie 2025. Sondażowe wyniki TV Republika – pierwszą turę wygrywa Trzaskowski

2025-05-18 21:01

mk

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

PKW podała wyniki z 99 proc. komisji

Wiadomości

PKW podała wyniki z 99 proc. komisji

Wybory prezydenckie 2025. Sondażowe wyniki TV Republika...

Wiadomości

Wybory prezydenckie 2025. Sondażowe wyniki TV Republika...

Nowenna do św. Rity

Wiara

Nowenna do św. Rity

Jeden z kardynałów na konklawe

W wolnej chwili

Jeden z kardynałów na konklawe "poratował" przyszłego...

Pierwsza nominacja biskupia nowego papieża

Leon XIV

Pierwsza nominacja biskupia nowego papieża

Niezbędnik Katolika miej zawsze pod ręką

Wiara

Niezbędnik Katolika miej zawsze pod ręką

Policja: 11-letnia Patrycja została odnaleziona; Child...

Wiadomości

Policja: 11-letnia Patrycja została odnaleziona; Child...

Wiemy, jak wyglądają pierścień i paliusz, które...

Kościół

Wiemy, jak wyglądają pierścień i paliusz, które...

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli