Reklama

Aspekty

Odzyskał należne miejsce w naszej pamięci i historii

2025-05-08 16:41
Dla naszego Kościoła lokalnego ks. Józef Czapran był zasłużonym kapłanem

Karolina Krasowska

Dla naszego Kościoła lokalnego ks. Józef Czapran był zasłużonym kapłanem

W Gorzowie, w 80. rocznicę zakończenia II wojny światowej, upamiętniono ks. Józefa Czaprana – kapłana naszej diecezji, który w czasie wojny ocalił żydowską rodzinę, umożliwiając jej ucieczkę z okupowanego Lwowa.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Upamiętnienie ks. Józefa Czaprana odbyło się 8 maja, w 80. rocznicę zakończenia II wojny światowej. Uroczystości rozpoczęły się Mszą św. pod przewodnictwem bp. Edwarda Kawy z archidiecezji lwowskiej w gorzowskiej katedrze pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.

Zobacz zdjęcia: Upamiętnienie ks. Józefa Czaprana w Gorzowie Wlkp.

Wprowadzenia do liturgii dokonał proboszcz katedry ks. Mariusz Kołodziej. Przypomniał on, że dzięki dzisiejszej uroczystości ks. Józef Czapran odzyskał należne miejsce w naszej pamięci i historii:

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W homilii bp Kawa, zauważył, że tym, co łączyło ks. Józefa Czaprana z patronem dnia dzisiejszego św. Stanisławem biskupem i męczennikiem, była odwaga, oraz wrażliwość na drugiego człowieka.

Reklama

Po zakończonej Mszy św. na placu katedralnym miał miejsce uroczysty apel z ceremoniałem wojskowym połączony z odsłonięciem tablicy dedykowanej ks. Józefowi Czapranowi, który został odznaczony tytułem „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata. Międzynarodowe wyróżnienie przyznano proboszczowi gorzowskiej katedry pośmiertnie w 2022 roku.

Słowa podziękowania za dar modlitwy i osobisty udział w uroczystości skierował pasterz diecezji bp Tadeusz Lityński. Przypomniał, za ocalonym przez ks. Czaprana Andrew Jampolerem, że "dzisiaj jesteśmy beneficjentami odwagi i współczucia" heroicznego kapłana:

Reklama

19 marca 2025 w Instytucie Pamięci Jad Waszem w Jerozolimie biskup Tadeusz Lityński otrzymał dokumenty poświadczające przyznanie ks. Czapranowi tytułu „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata” za uratowanie rodziny Jampolerów. W czasie okupacji hitlerowskiej zasłużony kapłan wystawił im fałszywe katolickie metryki sakramentów chrztu i małżeństwa. Dzięki temu rodzina uciekła ze Lwowa do Warszawy i Lublina, a po zakończeniu wojny wyemigrowała do Stanów Zjednoczonych.

Andrew Jampoler, który ocalał dzięki ks. Józefowi Czapranowi, na uroczystość 8 maja 2025 roku w Gorzowie, skierował swoje słowo, które odczytał przedstawiciel Towarzystwa Jana Karskiego. Poniżej jego pełna treść:

"Drodzy Przyjaciele,

Bardzo żałuję, że nie ma mnie na tej ceremonii, która oddaje hołd odwadze i człowieczeństwu zmarłego Czcigodnego Księdza Józefa Czaprana. Duchowo łączę się jednak z Wami Wszystkimi podobnie jak cała moja rodzina. Wspaniałe cechy charakteru, które tak hojnie okazał ponad osiemdziesiąt lat temu Ksiądz Józef Czapran przyczyniły się do przetrwania pośród żywych moich rodziców i babci, kuzynki oraz mnie samego podczas koszmaru Holokaustu w okupowanej przez hitlerowców Polsce. Urodziłem się we Lwowie ponad osiemdziesiąt lat temu. Urodziłem się pięć dni przed spotkaniem Reinharda Heydricha i czternastu innych urzędników niemieckich wysokiego szczebla podczas późnego śniadania w Wannsee na przedmieściach Berlina, aby zaplanować mechanizm i harmonogram przemyślanego mordu na jedenastu milionach Żydów w Europie. Wśród tej liczby byli: moja matka, ledwie nastolatka i mój ojciec, student konserwatorium i całe ich rodziny. Podczas śniadania, zgromadzonym tam hitlerowskim oficjelom udało się skonstruować plan i aparat, który w ciągu następnych trzech lat systematycznie zabił około sześciu milionów żydowskich dziewcząt i chłopców, mężczyzn i kobiet. Nasza czwórka – ja, moja matka Hanka z domu Awinówna, babcia ze strony ojca Łucja i jej nastoletnia siostrzenica Irka – byliśmy jedynymi osobami w mojej najbliższej rodzinie, które przeżyły straszliwą machinę zbrodni uruchomioną w Wannsee. Mój ojciec Karol, troje z moich czterech dziadków oraz wszyscy inni członkowie naszej rodziny z wyjątkiem młodego wujka przebywającego w Ameryce – już nie. Sfałszowane dokumenty kościelne , które odważnie – z wielkim osobistym ryzykiem – dostarczył mojej rodzinie, Ksiądz Józef Czapran pozwoliły nam wydostać się ze Lwowa. Nigdy tego nie zapomnimy. Za ten odważny akt człowieczeństwa w obliczu horroru moja kuzynka i ja nominowaliśmy pośmiertnie Księdza Józefa Czaprana do tytułu Sprawiedliwego Wśród Narodów Świata. Pierwsza uroczystość odbyła się w Jerozolimie w siedzibie Yad Vashem przed ponad dwoma laty. Dziś, druga odbywa się w murach Katedry Gorzowskiej, której był pasterzem. Dziś wiem, że ks. Josef Czapran zmarł w 1972 roku, gdy miałem trzydzieści lat. Gdybym o Nim wiedział, opłakiwałbym jego śmierć, ale nie było mi to dane. Dlatego dopiero dzisiaj celebruję jego życie, człowieczeństwo i odwagę. Nie ma lepszego miejsca niż Gorzów, ktory zastąpił Mu rodzinny Lwów, z którego musiał uchodzić po wojnie wraz z siostrą. Bardzo żałuję, że ja i moja żona Suzy, nasza córka Christina i syn Jason, nasze wnuki Molly, Carly, Luke i Lily, nasza prawnuczka Lucy i moje siostry Sylvia i Monica nie możemy być tu z wami dzisiaj. One również są beneficjentami człowieczeństwa i odwagi Księdza Józefa Czaprana. Wierzę, że kiedyś się spotkamy z Wami w Gorzowie. Wierzę, że na grobie Księdza Józefa Czaprana będziemy mogli się za Niego modlić. Dziś wszystkich Was przygarniam do serca".

Zobacz zdjęcia: Upamiętnienie ks. Józefa Czaprana w Gorzowie Wlkp.

Ks. Józef Czapran (1893–1972) posługę kapłańską rozpoczął jeszcze w czasie I wojny na Kresach Wschodnich. Po ukończeniu szkoły podstawowej i gimnazjum we Lwowie oraz rocznych studiach z filologii, wstąpił na Wydział Teologiczny Uniwersytetu Jana Kazimierza we Lwowie. 8 lipca 1917 otrzymał święcenia kapłańskie z rąk arcybiskupa Józefa Bilczewskiego. W latach 1917-1927 posługiwał jako wikariusz i prefekt w Nadwórnej Żółkwi, Tarnopolu, Buczaczu i Złoczowie. Od 1928 roku był administratorem w Kopyczyńcach, a następnie prefektem w gimnazjum żeńskim we Lwowie i wikariuszem parafii św. Antoniego. Po 12 latach, w lutym 1944 został administratorem tejże lwowskiej parafii. Po zakończeniu II wojny światowej przybył na Pomorze Zachodnie, gdzie został proboszczem parafii w Barlinku. Był jedynym duszpasterzem na 5 tysięcy wiernych. Dał się poznać jako człowiek wysokiej kultury osobistej z wielką znajomością ludzkiej psychiki. W Barlinku miał bardzo dużo obowiązków. Uczył religii w gimnazjum handlowym, krawieckim i stolarskim oraz obsługiwał trzy kościoły filialne. Dla naszego Kościoła lokalnego ks. Józef Czapran był zasłużonym kapłanem – między innymi pełnił urząd proboszcza parafii katedralnej w Gorzowie w latach 1952-1963, a także dziekana gorzowskiego. Był też sędzią Sądu Biskupiego w Gorzowie. Jego ofiarna posługa została doceniona papieskim wyróżnieniem szambelana Jego Świątobliwości (prałata), które od papieża Jana XXIII otrzymał 31 października 1963. Ks. Czapran, który był człowiekiem niezwykłej pracowitości i pogodnej radości, zmarł 31 maja 1972. Katedra nie mogła pomieścić tłumów ludzi, które przybyły na jego pogrzeb. Wypełnili oni również obszerny plac przed świątynią.

Podziel się:

Oceń:

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Julia Osęka, delegatka z USA na Synod o synodalności: Leon XIV przedstawił się jak brat

2025-05-09 16:24

PAP/ANDREA SOLERO

Leon XIV nawet w papieskich szatach przedstawił się nam jako brat, jako pielgrzym, jako ten, który szuka Chrystusa - mówi w rozmowie z KAI Julia Osęka, studentka fizyki i teologii na Uniwersytecie św. Józefa w Filadelfii, która była najmłodszą uczestniczką Synodu o synodalności jako delegatka Ameryki Północnej. Opowiada o swoich spotkaniach z nowym papieżem, jego stylu pracy i nadziejach związanych z początkiem pontyfikatu.

Więcej ...

Kiedy odbędzie się Msza inaugurująca pontyfikat Leona XIV?

2025-05-09 14:00

Vatican Media

Prefektura Domu Papieskiego przekazała, że Msza św. inaugurująca pontyfikat Papieża Leona XIV zostanie odprawiona w niedzielę, 18 maja o godz. 10.00 na Placu św. Piotra.

Więcej ...

Celebrowanie Tygodnia Biblijnego

2025-05-09 21:25
Msza św. w kościele św. Piotra i Pawła na Ostrowie Tumskim

Marzena Cyfert

Msza św. w kościele św. Piotra i Pawła na Ostrowie Tumskim

Na każdy dzień Tygodnia Biblijnego Inicjatywa Biblijna „Lumen vitae”, pod patronatem abp. Józefa Kupnego, przygotowała wiele ciekawych propozycji.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Brat papieża: od dzieciństwa wiedział, że zostanie...

Leon XIV

Brat papieża: od dzieciństwa wiedział, że zostanie...

Gdzie zamieszka nowy papież Leon XIV?

Kościół

Gdzie zamieszka nowy papież Leon XIV?

Kim jest nowy PAPIEŻ?

Leon XIV

Kim jest nowy PAPIEŻ?

Pierwsza decyzja Leona XIV dotycząca współpracowników

Kościół

Pierwsza decyzja Leona XIV dotycząca współpracowników

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Kard. Gerhard Müller: Wydarzenia w Polsce wołają o...

Kościół

Kard. Gerhard Müller: Wydarzenia w Polsce wołają o...

Siedmiu braci z zakonu kapucynów zginęło w wypadku

Wiadomości

Siedmiu braci z zakonu kapucynów zginęło w wypadku

PILNE! Habemus papam! MAMY PAPIEŻA!

Kościół

PILNE! Habemus papam! MAMY PAPIEŻA!

Profanacja i oburzenie! Michał Szpak naśladuje...

Wiadomości

Profanacja i oburzenie! Michał Szpak naśladuje...