Jak wyznał o. Lamprecht, dla całej wspólnoty augustianów wybór współbrata kardynała Roberta Prevosta na papieża, to ogromne wzruszenie i wielka radość.
„Wszyscy bardzo się cieszymy, jeszcze to wszystko do nas tak dochodzi, bo to wiąże się z dużymi emocjami. Jeśli chodzi o perspektywę Kościoła, to trzeba powiedzieć podstawową rzecz, że naszym charyzmatem jest wspólnotowość, wspólnota i Robert Prevost, nasz współbrat, do krwi i kości jest augustianinem, zachowuje tę tożsamość i myślę, że tego ducha wspólnotowości, braterskości, będzie przekazywał i promieniował na cały kościół powszechny” - zaznaczył zakonnik.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Według niego nowy papież jest człowiekiem bardzo wyważonym. „Moje osobiste doświadczenie jest takie, że to człowiek, który potrafi słuchać, może mniej mówi, ale jest bardzo uważny w czasie rozmów, także indywidualnych. Tak go zapamiętałem, że jest człowiekiem bardzo wyważonym” - wskazał zakonnik, który w 2012 roku w Krakowie składał śluby zakonne na ręce kardynała Roberta Prevosta.
Papież Leon XIV – zaznaczył sekretarz polskiej prowincji augustianów - nie jest stereotypowym „wyluzowanym” Amerykaninem i zachowuje powagę, ale „nie jest też osobą sztywną, która wzbudza pewien dyskomfort, jeśli się jest w jego obecności”.
Reklama
„To chyba papież +środka+ i może to być dobra diagnoza” - ocenił zakonnik, przypominając, że nowy papież ma wykształcenie prawnicze, sprawdził się jako administrator kościelny, prowincjał i generał zakonu, ale również jako misjonarz w Peru. „Ma ducha misjonarskiego, czyli nie jest chłodnym administratorem. Jak widzieliśmy te pierwsze chwile, kiedy pojawił się w oknie papieskim, to zobaczyliśmy wzruszonego człowieka” - dodał o. Lamprecht.
Według niego Leon XIV z racji swojego doświadczenia i znajomości świata będzie „papieżem uniwersalnym dla całego Kościoła”.
„My augustianie właściwie jesteśmy na wszystkich kontynentach, w wielu miejscach na świecie. W Polsce jest nas niewielu, ale na świecie ciągle to jest liczba około 2,5 tysiąca zakonników, więc kard. Robert Prevost miał doświadczenie tej uniwersalności Kościoła i różnorodności” - wskazał.
O. Piotr Lamprecht przypomniał, że nowy papież jako przełożony zakonu co najmniej dwukrotnie gościł w Polsce, aby przewodniczyć kapitułom prowincjonalnym augustianów, które odbyły się w 2004 i 2012 roku w Krakowie.
Jego osobiste refleksje po spotkaniu z ówczesnym przełożonym są takie, że „to człowiek wyważony, spokojny, umiejący słuchać, życzliwy”. „W jego obecności miałem poczucie, że to po prostu jest mój współbrat, mimo że pełnił tak ważny urząd generała, ale to jest też cechą naszego zakonu” - powiedział.
Zakonnik przyznał, że dwa krakowskie spotkania z udziałem kard. Prevosta dotyczyły spraw wewnętrznych zakonu i jego funkcjonowania w Polsce. Wyraził nadzieję, że w przyszłości nasz kraj może stać się celem pielgrzymki Leona XIV.
Reklama
„Nowy papież jest skłonny do podróży, jest otwarty i myślę, że powinniśmy mieć tą nadzieję (na pielgrzymkę do Polski), ale oczywiście trudno mi wyrokować, jakie będą jego plany” - zaznaczył sekretarz polskiej prowincji augustianów.
8 maja amerykański kardynał Robert Prevost (69 l.) został papieżem, przyjął imię Leona XIV. Nowy zwierzchnik 1,4 miliarda katolików był do śmierci papieża Franciszka prefektem watykańskiej Dykasterii do spraw Biskupów; należy do zgromadzenia zakonnego augustianów, ma wieloletnie doświadczenie posługi w Peru i również obywatelstwo tego kraju. (PAP)
rgr/ agz/ amac/