Reklama

Jasna Góra

W drogę! – Polska „na wychodnym”, czyli o pielgrzymkach podążających na Jasną Górę

2025-07-25 16:12

BPJG

Długie i intensywne rekolekcje w drodze rozpoczęli już Kaszubi i pątnicy z Pustkowa z Pielgrzymki Szczecińskiej. We wszystkich diecezjach w Polsce trwają przygotowania do pielgrzymowania na Jasną Górę, zarówno w wymiarze diecezjalnym, jak i podejmowanym przez zakony, jak np. pielgrzymki paulińska czy dominikańska, a nawet grupy zawodowe jak np. „Nauczycielskie Warsztaty w Drodze”, strażaków czy żołnierzy.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W tym roku to „pielgrzymowanie w rytm nadziei”, czyli kierunek programów duchowych nadaje temat Roku Jubileuszowego w Kościele: „nadzieja, która zawieść nie może”.

Największe natężenie ruchu pielgrzymkowego pieszego przypada w sierpniu. 15 i 26 sierpnia obchodzone będą główne uroczystości ku czci Matki Bożej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W sierpniu, w grupach zorganizowanych, które do chwili obecnej zgłosiły zamiar wejścia do Częstochowy (z reguły wraz z potrzebą zabezpieczenia przejścia przez służby miejskie określoną trasą) i o których informacje ma Wydział Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miasta spodziewanych jest ok. 78 tys. pielgrzymów pieszych i rowerowych.

„Kilometry nadziei”

Reklama

Najdłuższa trasa pieszej pielgrzymki na Jasną Górę zaczyna się tuż obok nadmorskiej plaży - w Pustkowie. To spod Bałtyckiego Krzyża Nadziei wyszli już dziś wytrwali pątnicy, którzy do pokonania mają aż 651,8 km. To jedna z grup Pieszej Pielgrzymki Szczecińskiej. Pielgrzymi arch. szczecińsko-kamińskiej spędzą w drodze 20 dni, miną prawie 100 miejscowości, cel osiągną 13 sierpnia. Natomiast 640 km ma do pokonania Kaszubska Piesza Pielgrzymka, która dziś również wyruszyła z Helu. Zajmie im to 19 dni. - Pielgrzymka Kaszubska dzieli się na Kaszubów z Kaszub i Kaszubów z południa Polski – uśmiecha się ks. Robert Jahns i wyjaśnia, że w tej pielgrzymce pod kaszubskim godłem chętnie idą pątnicy z różnych części Polski, zdarzały się lata, że takich pielgrzymów była połowa. - Ale okazuje się, że kiedy idziemy, to wszyscy jesteśmy wesołą kaszubską ferajną, bez względu na to czy jesteśmy z Warszawy, ze Śląska, z Podhala czy z Kaszub – uważa ks. Jahns. Kaszubi dotrą 12 lipca w ramach pielgrzymki arch. gdańskiej, wtedy to na Błoniach jasnogórskich zabrzmi „Kaszebsko Królewo”. Wśród grup, które pokonują setki kilometrów są też pielgrzymki z diec. koszalińsko-kołobrzeskiej, diec. pelplińskiej czy drohiczyńskiej.

„Kilometry rozmów”

Pielgrzymka Młodzieży i Rodzin Różnych Dróg i Kultur gromadzi osoby z różnych miejsc Polski i z zagranicy. To polski ewenement, bo kiedyś szli w niej punkowcy, metalowcy, rastafarianie, ale przede wszystkim hipisi, ludzie w różnym wieku „głodni wolności”, jak i teraz powtarzający „szukający człowieka”. Grupa ta wychodzi pod koniec lipca z różnych miejsc, w tym roku, z sanktuarium maryjnego w Różanymstoku. To co mocno spaja całą grupę, bo jak się uśmiechają, „po drodze się trochę wleczemy”, to Eucharystia i adoracja Najświętszego Sakramentu do późnych godzin nocnych, „kilometry” rozmów. To miejsce jest dla ludzi jak ich osobista parafia – tutaj przyjmują śluby, tu są przyjmowane sakramenty. Dotrą 12 sierpnia.

„Kilometry - w mundurze”

Przybędą zarówno diecezjalne pielgrzymki, jak i inne grupy jak np. pątnicy w mundurach: strażacy i żołnierze. Ogólnopolska Piesza Pielgrzymka Strażaków na Jasną Górę łączy w swoich szeregach strażaków zawodowych, ochotników i ich rodziny. Organizatorem 32. Pieszej Pielgrzymki Żołnierzy na Jasną Górę jest Ordynariat Polowy Wojska Polskiego w Warszawie. Odbywa się ona w ramach Warszawskiej Akademickiej Pielgrzymki Metropolitarnej. Obie „mundurowe pielgrzymki” na Jasną Górę dotrą 14 sierpnia.

„Kilometry historii”

Reklama

Pielgrzymką, która ma największą numerację to kompania pabianicka. W tym roku wyruszy 557 raz. Przychodzą na Jasną Górę 23 sierpnia i pozostają na uroczystość Matki Bożej Częstochowskiej.

Jedną z najstarszych jest Pielgrzymka Żywiecka. W tym roku będzie to 414. Pierwsza odbyła się w 1611 roku, a zorganizowało ją Bractwo Różańca Świętego. Przyjdzie 29 sierpnia. Jest dość nietypowa. Pierwszy człon, tzw. grupa młodzieżowa wyrusza z Żywca. Druga dojeżdża autokarami do Myszkowa i stamtąd wędruje szlakiem sanktuariów maryjnych, prowadzona jest przez malownicze tereny Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Podział żywieckiej pielgrzymki nawiązuje do czasów zaborów. W latach, gdy z galicyjskiego Żywca nie można było swobodnie przejść do położonej w granicach Królestwa Kongresowego Częstochowy, pielgrzymi dojeżdżali koleją do oddalonego od celu pielgrzymki o ok. 30 kilometrów Myszkowa, skąd okrężną drogą szli na Jasną Górę.

Od 388. lat nieprzerwanie na Jasną Górę pielgrzymują mieszkańcy Kalisza i terenów obecnej diecezji kaliskiej. Pątnicy przychodzą 13 sierpnia na odpust Wniebowzięcia Najśw. Maryi Panny, a dzień po uroczystości, 16 sierpnia, z Jasnej Góry także pieszo wracają do Kalisza. W pielgrzymce kaliskiej od pięciu lat biegną tez ministranci. Przyjeżdża kilka grup rowerowych, od jakiegoś czasu z kaliskim biskupem pomocniczym, paulinem, Łukaszem Buzunem.

Udokumentowaną w kronikach jest też 379. Pielgrzymka Gliwicka. Wyruszyła w 1626 r. Była wyrazem wdzięczności za uratowanie miasta przed wojskami duńskimi podczas wojny trzydziestoletniej. W tym roku przybędą 23 sierpnia.

Pielgrzymka Warszawska wychodząca z paulińskiego kościoła w Warszawie nieprzerwanie notuje swoje dzieje od 314. lat. Tradycyjnie przychodzi w wigilię Wniebowzięcia Najśw. Maryi Panny 14 sierpnia. Przez ponad trzy wieki stała się symbolem polskiego pieszego pielgrzymowania, dziedzictwem Zakonu Paulinów i dobrem narodowym wpisanym na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego. Jest znakiem pielgrzymiej wierności, nawet za cenę męczeńskiej krwi, o czym przypomina do dziś pomnik zamordowanych pątników w 1792r. w Woli Mokrzeskiej. Pielgrzymka nazywana bywa „matką”, bo stała się źródłem i wzorem pielgrzymowania dla wielu pielgrzymek diecezjalnych.

Z XVII w. datowana jest także Praska Pielgrzymka Piesza, która po raz pierwszy wyszła w 1657 roku. Ostatnia - w roku 1917, lecz nie dotarła na Jasną Górę z powodu działań wojennych na froncie w okolicach Piotrkowa Trybunalskiego. W 1983 r. została wznowiona przez Pomocników Maryi Matki Kościoła. Docierają w wigilię uroczystości Matki Bożej Częstochowskiej, która jest ich świętem patronalnym. Do Sanktuarium wchodzą 25 sierpnia.

Podziel się:

Oceń:

+1 0

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Z Jasnej Góry

2025-07-08 07:36

Niedziela Ogólnopolska 28/2025, str. 5

BPJG

Więcej ...

Wałbrzych/ Policja rozwiązała pikietę Ruchu Obrony Granicy

2025-07-27 07:51
Ruch Obrony Granic na przejściu granicznym w Słubicach

Monika Książek

Ruch Obrony Granic na przejściu granicznym w Słubicach

Więcej ...

Wałbrzych/ Policja rozwiązała pikietę Ruchu Obrony Granicy

2025-07-27 07:51
Ruch Obrony Granic na przejściu granicznym w Słubicach

Monika Książek

Ruch Obrony Granic na przejściu granicznym w Słubicach

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do św. Szarbela

Wiara

Nowenna do św. Szarbela

Siekiera w dłoni księdza - mordercy. Zgorszenie...

Kościół

Siekiera w dłoni księdza - mordercy. Zgorszenie...

Mazowieckie: Zarzut zabójstwa znajomego dla proboszcza z...

Wiadomości

Mazowieckie: Zarzut zabójstwa znajomego dla proboszcza z...

Damy z Bogiem radę (27 VII 2025)

Kościół

Damy z Bogiem radę (27 VII 2025)

Rodzina zmarłego harcerza prosi media o uszanowanie...

Kościół

Rodzina zmarłego harcerza prosi media o uszanowanie...

Komunikat dotyczący aktualnego statusu kanonicznego ks....

Kościół

Komunikat dotyczący aktualnego statusu kanonicznego ks....

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Nowenna do św. Krzysztofa

Wiara

Nowenna do św. Krzysztofa

Kielce: Noworodek pozostawiony w Oknie Życia

Kościół

Kielce: Noworodek pozostawiony w Oknie Życia