Reklama

Zdrowie

Rękoczyn, który ratuje życie

Adobe Stock

Tragedia w Chełmie. Dziewięcioletnia dziewczynka podczas zajęć w świetlicy szkolnej zadławiła się cukierkiem. Mimo podjętych prób ratunkowych dziecka nie udało się uratować.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Do tragicznego wydarzenia doszło 26 lutego podczas zajęć opiekuńczych na świetlicy szkolnej. Z dotychczasowych ustaleń wynika, że 9-letnia dziewczynka sięgnęła po cukierka, którym następnie zaczęła się dławić. Cukierek wpadł dziecku do dróg oddechowych. Mimo prób ratunkowych podjętych przez personel szkoły dziewczynka zmarła.

Co robić, gdy ktoś się zadławi?

Tak nagła i niebezpieczna sytuacja może przydarzyć się każdemu z nas, dlatego warto wiedzieć, jak postępować w przypadku zadławienia się. Trzeba pamiętać, że niedotleniony mózg umiera zaledwie w ciągu kilku minut, dlatego każda sekunda jest na wagę życia. Rękoczyn Heimlicha to metoda, którą powinien znać każdy z nas.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Na czym polega rękoczyn Heimlicha i jak go wykonać?

Rękoczyn Heimlicha, zwany także manewrem lub chwytem Heimlicha, jest metodą pomocy przedmedycznej stosowanej w przypadku zadławień. Technika ta została opracowana przez Henry’ego Heimlicha, amerykańskiego lekarza, ordynatora oddziału chirurgicznego szpitala w Cincinnati. Polega na silnym uciskaniu nadbrzusza, co prowadzi do wywarcia nacisku na przeponę i sprężenia powietrza w drogach oddechowych. Zwiększenie ciśnienia w klatce piersiowej umożliwia wypchnięcie ciała obcego, które tkwi w tchawicy.

Reklama

Gdy jesteśmy świadkami zadławienia się, musimy zachęcić ofiarę do kaszlu. Jeśli to nie pomaga, a osoba poszkodowana ma problem z oddychaniem, musimy stanąć u jej boku. Jedną ręką podtrzymujemy jej klatkę piersiową i pochylamy ją lekko do przodu, a drugą mocno uderzamy pięć razy między łopatkami. Dopiero gdy to nie daje rezultatów, wykonujemy rękoczyn Heimlicha.

Należy stanąć za osobą poszkodowaną i objąć jej tułów rękami na wysokości pasa. Następnie delikatnie pochylamy ofiarę do przodu, aby umożliwić wydostanie się ciała obcego z dróg oddechowych. Jedną dłoń zaciskamy w pięść i kładziemy ją na brzuchu, między pępkiem a wyrostkiem mieczykowatym mostka. Drugą dłonią chwytamy pięść i energicznym ruchem uciskamy przeponę do siebie i ku górze. To prowadzi do sprężenia powietrza, które znajduje się w drogach oddechowych, i wypchnięcia ciała obcego na zewnątrz.

Jeśli pierwsza próba nie przyniesie oczekiwanych skutków, rękoczyn Heimlicha można wykonywać jeszcze cztery razy. Po tym czasie należy wrócić do uderzeń między łopatkami. Czynności te wykonujemy naprzemiennie, dopóki osoba nie przestanie się dławić.

U starszych dzieci technika rękoczynu Heimlicha jest taka sama jak u dorosłych. U dzieci powyżej 1. roku życia ucisk na przeponę należy wykonać jedną pięścią, a drugą otwartą dłonią przytrzymywać plecy.

Podziel się:

Oceń:

2025-03-04 13:58

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Prokuratury nie zajmą się wypowiedzią Nowackiej o "polskich nazistach"

2025-04-29 11:28
Barbara Nowacka

Gov.pl/commons.wikimedia.org/CANVA

Barbara Nowacka

Dwie krakowskie prokuratury badające zgłoszenia w sprawie wypowiedzi minister Barbary Nowackiej na styczniowej konferencji w Krakowie odmówiły wszczęcia postępowania z powodu braku znamion przestępstwa – poinformowała we wtorek rzecznik Prokuratury Okręgowej w Krakowie Oliwia Bożek-Michalec.

Więcej ...

Geografia, wiek, zakony: kim są kardynałowie powołani do wyboru nowego papieża?

2025-04-29 14:29

Vatican Media

Od 7 maja 53 kardynałów europejskich, 37 amerykańskich (16 z Ameryki Północnej, 4 z Ameryki Środkowej, 17 z Ameryki Południowej), 23 azjatyckich, 18 afrykańskich i 4 z Oceanii zbierze się na konklawe. Najmłodszym kardynałem jest 45-letni Ukrainiec (ale reprezentujący Australię) Mykoła Byczok, a najstarszym 79-letni Hiszpan Carlos Osoro Sierra. Po raz pierwszy w Kaplicy Sykstyńskiej reprezentowanych będzie 12 narodów z rodzimymi wyborcami, w tym Haiti, Zielony Przylądek, Papua Nowa Gwinea, Szwecja, Luksemburg i Sudan Południowy.

Więcej ...

Czy męczeństwo ma sens?

2025-04-30 07:26
Samuel Pereira

Materiały własne autora

Samuel Pereira

W świecie, w którym słowo „poświęcenie” brzmi jak archaizm, a „heroizm” kojarzy się z naiwnym romantyzmem z lekcji historii, męczeństwo może wydawać się czymś wręcz niezrozumiałym. Czymś z innego porządku – może nawet obcym i niepokojącym. Żyjemy przecież w czasach, w których indywidualizm jest cnotą, a sukces mierzy się liczbą zer na koncie, lajków pod zdjęciem i umiejętnością „dbania o siebie”. Na tym tle ofiara z własnego życia – a więc męczeństwo – wydaje się gestem radykalnym, może wręcz szalonym. A jednak… nie daje spokoju.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Zmarł śp. Tadeusz Dziwisz, brat Kardynała Stanisława...

Kościół

Zmarł śp. Tadeusz Dziwisz, brat Kardynała Stanisława...

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Sosnowiec: Zatrzymano księdza po zgłoszeniu delegata...

Wiadomości

Sosnowiec: Zatrzymano księdza po zgłoszeniu delegata...

Filipiny stały się pierwszym krajem poświęconym...

Kościół

Filipiny stały się pierwszym krajem poświęconym...

Skandal! Zatrzymano księdza, który skrytykował dr...

Wiadomości

Skandal! Zatrzymano księdza, który skrytykował dr...

Cud papieża Franciszka w bazylice Świętego Piotra

Kościół

Cud papieża Franciszka w bazylice Świętego Piotra

Nowenna do Miłosierdzia Bożego

Wiara

Nowenna do Miłosierdzia Bożego

Ksiądz, który skrytykował dr Jagielską usłyszał...

Wiadomości

Ksiądz, który skrytykował dr Jagielską usłyszał...

Komunikat Kurii Metropolitalnej w Przemyślu ws. kapłana z...

Kościół

Komunikat Kurii Metropolitalnej w Przemyślu ws. kapłana z...