Reklama

Świat

Bartłomiej I z okazji prawosławnej Wielkanocy o "niepodzielnej godności człowieka"

Massimo Finizio / pl.wikipedia.org

Honorowy zwierzchnik prawosławia, patriarcha Konstantynopola Bartłomiej I, w swoim orędziu na prawosławną Wielkanoc podkreślił "niepodzielną godność" wszystkich ludzi. "Ewangelia Zmartwychwstania Chrystusa rozbrzmiewa w świecie, pełnym nierówności społecznych i pogardy dla osoby ludzkiej” - głosi wielkanocne orędzie patriarchy opublikowane w prawosławną Wielką Sobotę w Fanarze – jego siedzibie w Stambule.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Bartłomiej przypomniał, że orędzie Zmartwychwstania „rozbrzmiewa w świecie, który stał się Golgotą dla uchodźców i niezliczonej masy niewinnych dzieci”. "Ewangelia Zmartwychwstania niezłomnie głosi, że życie człowieka ma u Boga absolutną wartość. Bóg ogłasza, że cierpienia i trudności, że krzyż i Golgota nie mają ostatniego słowa i nie może tak być, żeby oprawcy odnosili zwycięstwo nad swymi ofiarami” - czytamy w orędziu.

"Wprawdzie w Kościele prawosławnym centrum pobożności zajmuje krzyż, to jednak nie on jest ostateczną rzeczywistością i nie określa też ostatecznego celu kierując życiem chrześcijańskim, gdyż właściwe znaczenie krzyża polega na tym, że prowadzi on do zmartwychwstania, a więc do pełni naszej wiary” - przypomniał patriarcha Bartłomiej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W swoim orędziu honorowy zwierzchnik prawosławia podkreślił, że doświadczenie zmartwychwstania Chrystusa stanowi centrum wiary. „Życie wyznawców prawosławia we wszystkich jego aspektach i wymiarach przesiąknięte jest wiarą w zmartwychwstanie i z tej wiary czerpie siły a wielkanocne przeżycie nie jest tylko zwykłym wspomnieniem Zmartwychwstania Pańskiego, lecz także doświadczeniem naszego stawania się na nowo i niewzruszonej świadomości, że wszystko dokona się u kresu czasów” - stwierdził patriarcha Bartłomiej.

"Tym samym orędzie o Krzyżu i Zmartwychwstaniu stanowi przeciwieństwo dla aroganckiego samoubóstwienia współczesnego człowieka, zsekularyzowanego, racjonalnego, przekonanego przez wszechmoc nauki, egocentrycznego, który wpadł w sidła doczesności i pozbawionego tęsknoty za wiecznością” - napisał w wielkanocnym orędziu prawosławny patriarcha Konstantynopola.

Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego obchodzi w tym roku ok. 350 milionów wyznawców prawosławia na świecie. Różny termin świąt wielkanocnych katolickich i prawosławnych wynika z różnic kalendarzowych - ze stosowania rożnych kalendarzy - starego, juliańskiego i gregoriańskiego (katolicy, od reformy gregoriańskiej w XVI w.) oraz nieco innego sposobu wyznaczania daty tych świąt. We wszystkich Kościołach wypadają one w pierwszą niedzielę po wiosennej pełni księżyca, ale Wschód dodaje do tego jeszcze jeden warunek: nie może to być wcześniej niż wiosenne zrównanie dnia z nocą (co wiąże się z obchodami Paschy żydowskiej). W efekcie bywa tak, że Wielkanoc obchodzi się wspólnie, ale i tak, że różnica może dochodzić nawet do pięciu tygodni.

Podziel się:

Oceń:

2018-04-08 14:53

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Niezwykli Rzymianie

Niedziela łódzka 15/2023, str. IV-V

Łascy Rzymianie z księdzem proboszczem

Piotr Drzewiecki

Łascy Rzymianie z księdzem proboszczem

Zależy nam, byśmy dla kolejnych pokoleń, byli i mogli dalej podtrzymać tradycję straży przy grobie Chrystusa – mówi Marek Kmita w rozmowie z "Niedzielą".

Więcej ...

Włochy/ Prezydent Duda z małżonką oddali hołd papieżowi Franciszkowi przy jego grobie

2025-05-17 20:04

KPRP

Prezydent Andrzej Duda z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą oddali w sobotę hołd papieżowi Franciszkowi przy jego grobie w rzymskiej bazylice Matki Bożej Większej.

Więcej ...

Jak rozumieć dewizę Leona XIV w świetle pism św. Augustyna

2025-05-18 08:53

Vatican Media

Papież Leon XIV w swym zawołaniu papieskim zawarł słowa: „In Illo uno unum” – [staliśmy się] jednym w nim, który jest jeden. Prawdę tę św. Augustyn wyraził w „Komentarzu do Psalmu” (Enarrationes in Psalmos) 127, 3.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Wiemy, jak wyglądają pierścień i paliusz, które...

Kościół

Wiemy, jak wyglądają pierścień i paliusz, które...

Panie! Spraw, aby moja wiara przynosiła obfite owoce!

Wiara

Panie! Spraw, aby moja wiara przynosiła obfite owoce!

Nowenna do św. Rity

Wiara

Nowenna do św. Rity

Osobisty trener kardynała Prevosta:

Leon XIV

Osobisty trener kardynała Prevosta: "W siłowni nikt nie...

Pierwsza nominacja biskupia nowego papieża

Leon XIV

Pierwsza nominacja biskupia nowego papieża

Niezbędnik Katolika miej zawsze pod ręką

Wiara

Niezbędnik Katolika miej zawsze pod ręką

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Kard. Krajewski o chwilach przed ogłoszeniem wyboru...

Kościół

Kard. Krajewski o chwilach przed ogłoszeniem wyboru...

Papież ponownie otworzył apartament w Pałacu Apostolskim

Leon XIV

Papież ponownie otworzył apartament w Pałacu Apostolskim